Blog

1. Co to je neutrální páteř a proč jí chceme mít nejen při cvičení?

1. Co to je neutrální páteř a proč jí chceme mít nejen při cvičení?

9. 2. 2022

Neutrální postavení páteře nemáme od narození. U maminky v bříšku jsme byli schouleni do klubíčka a celá naše páteř měla pouze jeden kyfotický oblouk. Když jsme se narodili, začali jsme vývojem postupně měnit zakřivení páteře a budovat na páteři své lordózy. To bylo nutné k tomu, abychom se mohli postavit a chodit pouze po dvou končetinách. 

Ale co jsme získali, můžeme také ztratit. Jak cvičit tak, aby k tomu nedošlo?

2. Co je dobré vědět o svalech středu těla, než začnete cvičit?

2. Co je dobré vědět o svalech středu těla, než začnete cvičit?

8. 2. 2022

Většina z nás vůbec netuší, jak souvisí zdraví našich kloubů se stavem naší svalové soustavy. I pokud už nějaké zdravotní problémy řešíme s fyzioterapeuty, maséry, trenéry nebo i lékaři, instrukce obvykle zní - cvičte. Přitom netušíme jak fungují naše svaly, klouby, dýchání… a už vůbec netušíme, jak souvisí zdraví našich kloubů se stavem naší svalové soustavy. Nejde totiž o to, CO máme cvičit, ale spíše bychom měli chápat PROČ to máme cvičit, jaké procesy konkrétní cvik v těle vyvolává.

3. Víte, co to je bránice a proč je považována za jeden z nejdůležitějších svalů v lidském těle?

3. Víte, co to je bránice a proč je považována za jeden z nejdůležitějších svalů v lidském těle?

7. 2. 2022

Proč je pro naše tělo důležité, abychom uměli bránici efektivně používat při dýchání a při pohybu? Jak zajistit správnou aktivaci bránice? Co to je brániční dýchání? Proč nás bolí záda? Jak poznáme, že umíme bránici při dýchání efektivně použít? Přečtěte si, jak využívat dýchání jako velmi efektivní posilování, které je možné provozovat kdekoliv a kdykoliv.

Zjistěte, proč je bránice nepostradatelným svalem, a pokud bychom měli pracovat na posilování nějakého svalu, tak proč by to měla být hlavně ona. 

4.Víte, že pánevní dno by se mělo účastnit každého vašeho pohybu?

4.Víte, že pánevní dno by se mělo účastnit každého vašeho pohybu?

6. 2. 2022 0:00–0:00

Pánevní dno mělo by být účastno každého tělesného pohybu. Reaguje na impulzy z nohou, proto ho snadno můžeme aktivovat při chůzi. Reaguje, když cokoli zvedneme rukama, např. když neseme těžký nákup. Pomáhá udržovat stabilitu těla. Když vstáváme ze židle, z postele, jakkoli se nakloníme, třeba když se pro něco sehneme. Ale také když se smekneme na ledu, nebo kluzké podlaze...

Proč ale máme často nefunkční pánevní dno? A jak to můžeme napravit?

Jak na bolavá záda? 1. část (+ 60 min videolekce Jógy pro zdravá záda)

Jak na bolavá záda? 1. část (+ 60 min videolekce Jógy pro zdravá záda)

9. 3. 2021

Pokud nás bolí záda, nejsme v tom sami. Bolesti zad jsou považovány za jedno z nejrozšířenějších civilizačních onemocnění dnešní doby. Na to ze všech stran slyšíme, že na bolavá záda je nejlepší pohyb. Když lidé pociťují bolest, je však přirozené, že se snaží co nejméně namáhat, šetří se a hýbat se jim nechce.

Jak na bolavá záda? 2. část

Jak na bolavá záda? 2. část

8. 3. 2021

V minulém článku jsme zmínili, že bolestmi zad trpíme mnozí podle statistik více než 50% lidí. Zároveň také víme, že nejlepší prevencí je pohyb a tím se mnozí pokoušíme řídit. Zvláště jedinci zaměření na výkon to ale často se sportem přeháně a místo úlevy se dostaví další bolesti či nová zranění. 

Jak podpoříme imunitní systém? 1. část

Jak podpoříme imunitní systém? 1. část

7. 3. 2021

Tuto otázku si dnes klademe zřejmě všichni. Světová epidemie koronaviru nás náhle postavila před nečekané výzvy. Jako společnost se šíření viru bráníme drastickými opatřeními, což víceméně chápeme. Přesto začínáme tušit, že z dlouhodobého hlediska taková opatření nejsou udržitelná. Již nejen lékaři upozorňují na to, že před touto či další podobnou nemocí se ochráníme nejlépe každý sám. Jak? Zdravou a silnou imunitou. 

Jak podpoříme imunitní systém? + video, 2. část

Jak podpoříme imunitní systém? + video, 2. část

6. 3. 2021

Mít  fungující  imunitní systém, to se d ne  ukazuje jako velká výhoda. Samozřejmě to víme, ale od vypuknutí světové pandémie koronaviru se toto téma dostává do popředí. Jak si zajistíme  zdravé tělo,  odoln ou  psychik u , jednoduše dobrou imunitu?  Z lékařského hlediska  imunita označuje schopnost organismus bránit se proti patogen ům,  jako jsou viry, bakterie či nádorové buňky. Ovšem v obecné rovině je to také naše odolnost vůči stresu. Schopnost být „dobré mysli“ i v situacích, které jsou náročné. Naše psychická pohoda totiž zpětně ovlivňuje naši tělesnou odolnost. Jsou to spojené nádoby. 

Fasciální síť a její vliv na tělesnou pohodu (+ video)

Fasciální síť a její vliv na tělesnou pohodu (+ video)

5. 3. 2021

Už jste o nich slyšeli? Obalují všechny prvky lidského těla. Každý sval, každý orgán. Tvoří v našem těle jakousi pavoučí síť. Jsou samostatným orgánem, jehož význam byl objeven teprve nedávnoVšechny části těla jsou díky nim propojené. Jsou velmi citlivé a mohou nám způsobit spoustu potíží, pokud o ně správně nepečujeme. Fascie. Věda o nich věděla, ale ještě donedávna jim nepřisuzovala valný význam. Podle nejnovějších výzkumů je však kondice fasciální sítě našeho těla zcela zásadní pro dobrou životní pohodu.

Namasté;-) Namasté? Namasté!

Namasté;-) Namasté? Namasté!

4. 3. 2021

Konečně jste se vypravili na lekci jógy. Skoro vše je tak , jak jste očekávali – lektor/ka po Vás chce, abyste dýchali plným jógovým dechem (o tom už jste někde něco slyšeli), cvičíte Pozdrav Slunci (co jiného, že), překvapivě nevadí, že si nedosáhnete v předklonu na špičky (tak to je příjemné překvapení), na konci lekce se uvolníte v krátké relaxaci (možná jste jí nečekali, ale není to vůbec špatné). A pak, v úplném závěru Vás lektor/ka pozdraví slovy: „namasté“ – proč?