Reference

Zeptali jsme se účastníků Kurzů DNS TERAPIE I po skončení Kurzu:

Splnila se vaše očekávání z Kurzu DNS TERAPIE I? Pokud vás přivedly nějaké obtíže, pozorujete změnu?

Změnil se váš přístup k pohybovým aktivitám, kterým se věnujete? Obohatili jste svoje ostatní sportování o nové poznatky z fungování našeho těla? Pomáhají vám nově nabyté zkušenosti lépe zvládat sedavé zaměstnání (pokud je to vaše hlavní náplň)?

Co vám naopak na Kurzu chybělo, co byste ještě uvítali?


Helena, 49 let

Má očekávání se splnila nadmíru. Pozoruji velkou změnu a posun k lepšímu v držení zad, odpadly bolesti beder. Celkově se více soustředím, jak stojím, sedím, chodím, řídím, dýchám. Vydržím déle a po aktivitě nemám bolesti. Vědomě se rovnám a soustředím na dýchání, a to mi slouží jako malá meditace několikrát denně. Tím jsem i psychicky víc v pohodě. Děkuji za výborné vedení, skvělé vysvětlování - to mi dalo úplně nejvíc - obrázky, videa, uvědomění, jak tělo vlastně funguje.


Eva, 43 let

Teorie byla srozumitelná, nutná k pochopení podstaty cvičení, a zároveň nezabrala větší část lekce. Vyhovoval mi klidný, postupný přístup lektorky. Vzhledem k tomu, že nejsem v dobré fyzické kondici, byl mi tento přístup příjemný. Zároveň oceňuji i praktickou úpravu mé polohy lektorkou. Člověk si sám leckdy neuvědomí špatné postavení nebo pohyb. Ocenila bych více opakovaní jednotlivých pozic, ale je mi jasné, že při 7 lekcích kurzu to tak úplně nelze. 


Simona, 47 let

Kurz splnil moje očekávání. Troufnu si napsat, že i překonal. Jsem z něho nadšená. Bolesti ustupují, lépe vnímám své tělo a chovám se k němu šetrněji než doposud. Začala jsem pravidelně cvičit. Těším na pokračovací kurz.


Klára, 42 let

Nevěřila bych, že za 6 týdnů lze vidět a pociťovat změnu, úlevu, život bez bolesti. Po 3 dětech, špatných návycích v držení těla, pozůstatek nadměrného zatěžování především páteře a kyčlí z dob mládí při trénincích moderní gymnastiky, jsem přišla s bolestmi beder a "startovací" kyčlí. Po 6 týdnech cvičení více přemýšlím o tom, jak dýchám, jestli správně držím tělo, navykla jsem si zařadit chvilku cvičení každý den a ONO TO FUNGUJE. Více přemýšlím nad tím, jak sedím (auto, práce u PC), jak chodím, jak zvedám těžké věci a miluju svůj budující se „válec“, který mi chrání páteř. Změnilo se mi dýchání, je hlubší a jako bonus beru, že po každém cvičení jsem psychicky zrelaxovaná. Teorie, kterou jsme absolvovali, mi moc pomohla v tom, že si umím lépe představit, jak to všechno funguje.


Petr, 56 let

Před kurzem jsem měl mlhavé představy o tom co je DNS metoda, a byl jsem příjemně překvapen. Vlastně mi to nepřijde až tak náročné, vzhledem k výsledkům. Změnu pozoruji nejvíc v oblasti hrudníku a občasném pocitu uvolnění a poskládání těla. Jinak je strašně znát výpadek při cvičení, potřebuji pravidelně cvičit, abych se nepropadal zpět. Při běžném fungování zvládnu občas myslet na nastavení ve středu těla a správné dýchání. Při jiných cvičeních se snažím o správnou polohu nohou a ramen, a polohu pánve. V práci vydržím sedět déle bez pocitu nepohodlí. Už se těším na návazný kurz.


Martina, 38 let

Nesetkala jsem se nikde s takovou organizací kurzu, jako zde. Očekávala jsem, že si zaplatíme hodinu cvičení, odcvičíme a protažení půjdeme domů. Ovšem tento kurz má na každé lekci přesah. Dozvíte se základy anatomie, přesné vysvětlení, ukázání na sobě, obrázky, videa, jak co funguje a jak se co propojuje s obtížemi, které nás trápí. Honě věcí nám docvaklo:-) No a pak vše ještě završeno doplňujícímiemaily a videolekcemi. Řekla bych, že je to komplexní vzdělávací kurz s praxí. Super práce, Lucko. Myslím, že ostatním lektorům jste nastavili laťku hodně vysoko. Díky kurzu si víc, než kdy před tím v práci uvědomuji povolené břicho, ohnutou páteř, nohu přes nohu, jednoduše -  principy DNS mám teď v každodenním životě. Myslím si na to a zapojuji svaly:-) A ještě jedna poznámka - množství lidí na kurzu tak akorát. Díky moc.


Eva P., 40 let

Začnu trochu ze široka. Loni na podzim mě potkal výhřez bederní ploténky, který mě upoutal na lůžko a pomohla až operace, za 2 měsíce následoval zánět ledvin, zánět žlučníku s další operací, tentokrát břicha a odstraněním žlučníku. Do té doby jsem svému tělu naprosto důvěřovala. Ale nechovala jsem se k němu příliš hezky. Bolesti zad jsem pociťovala od 1. těhotenství, ale věřila, že to bude v pořádku. Tělo vydrželo 10 let a loni na podzim si řeklo dost. Pro mě to byla najednou úplně nová situace a konečně mě to donutilo otevřít oči a uvědomit si, že pokud se nepostarám o sebe, tak nebudu schopná se starat o svoje děti a nebudu moct dál dělat práci, která mě baví. A tak začalo hledání cesty. Našla jsem si fyzioterapeutku, ale odcházela jsem od ní vždy se spoustou možností, co můžu cvičit. A i když jsem doma cvičila 3x denně, bylo to pro mě hrozně nepříjemné a traumatizující, protože jsem vůbec nevěděla jestli cvičím správně, jestli cvičím dost opakování a jestli to stačí nebo jestli mám cvičit ještě víc a v neposlední řadě mě to vůbec nebavilo, protože se výsledky nedostavovaly. Pak jsem se odvážila po čase na nějaké skupinové cvičení typu Pilates, to bylo fajn, vyhovovalo mi, že mě někdo vedl, ale věděla jsem, že bych něco takového potřebovala každý den a tu svou cestu jsem stále nenacházela. Až s vaším kurzem jsem získala, co jsem hledala. Naučila jsem se cvičit sama s vědomím, že cvičím správně, kurz ještě neskončil a konečně jsem od fyzioterapeutky neodcházela jak spráskaný pes, co vše ještě nezapojuju a kde mám svaly povolené a kde zkrácené a zda opravdu cvičím. Najednou jsem odcházela s tím, že správně zapojuji břicho. To byl velký pokrok. Nejsem úplně ten cvičící typ, když mám volnou chvilku, radši si otevřu knížku, ale po vašem kurzu je pro mě mnohem jednodušší si prostě jen tak chvilku zacvičit, protože už vím jak a vím že to má smysl a přináší to výsledky. Teď vím, co mám dělat, když cítím napětí v zádech, vím, že v práci můžu cvičit, aniž by si někdo všiml. Moc vám děkuji za tento kurz.


Martina K., 38 let

Kurz DNS předčil mé očekávání. Rozhodně jsem nečekala nad rámec cvičení bonusy v podobě teoretických výkladů o stavbě těla a jeho fungování. Také si myslím, že na mě určitě zafungovala motivace v podobě pravidelných emailů s pokyny, jak si doma cvičit a pak následné slovní rozebírání s lektorkou a ostatními účastníky. Videa, která si mohu zacvičit kdykoliv na to budu mít čas jsou určitě také přínosná. Celkově měl kurz jasnou logickou strukturu a byl hezky připraven.

Přicházela jsem na kurz kvůli bolesti zad v oblasti bederní páteře. Potíže s nimi se snížily, dokáži jim předcházet a především umím konkrétní sestavu cviků, která je příjemná a člověk si ji rád zacvičí. Ráda běhám, ale delší tratě a vyšší frekvence tréninků se ukázaly jako možný spouštěč bolestí v bedrech (mimo jiné,samozřejmě). Nyní se mi podařilo úspěšně odběhnout pražský půlmaraton, což jsem předpokládala, že bude pro má záda likvidační, protože je celý na tvrdém povrchu. A kupodivu jsem se cítila dobře! Bolesti zad se nedostavily:-)


Jana, 42 let, fyzioterapeutka

Chtěla bych poděkovat lza krásně vedené cvičení kurzu DNS I a moc se těším na pokračování ve dvojce:-) Během cvičení jsem zjistila, že mě bolí celý člověk, ale zároveň jsem po cvičení cítila úlevu a krásně namožené tělo. Zlepšilo se mi dýchání, celkové držení těla a tím i pohled na svět. Toto cvičení mi ukázalo, že moje tělo je úžasně silné a má samoléčebné schopnosti, které jsem měla možnost v sobě objevit. 


Petra, 54 let

Právě jsem se vrátila z "cestovatelské dovolené" (hodně přesunů letecky, fyzicky náročnějších aktivit atd.). Díky vašemu Kurzu DNS TERAPIE I jsem si vůbec nevzpomněla na bolesti zad a další problémy, které jsem měla, než jsme se na kurz přihlásila. Bolesti zad už nemám a můžu se věnovat svým aktivitám bez obav. Ráda bych pokračovala v dalším kursu, abych si byla jistější, resp. aby pro mně byly nové dovednosti více automatické.

Bohunka, 54 let

Jsem z kuzu DNS TERAPIE nadšená, ještě nikdy nic tak nefungovalo, jako toto cvičení. Bedra - mě přestala bolet, to byl můj cíl. Také se mi "spravilo" trávení, správným dýcháním a posilováním se mi srovnalo i zažívání. Snažím se správně dýchat, sedět i chodit a myslím, že se mi to daří stále častěji, snad to brzy bude automatické. Proto pokračuji i v dalším kurzu DNS TERAPIE II a těším se na výsledky! Velice oceňuji nápovědy zasílané emailem mezi lekcemi, pro oživení paměti. Moc Vám děkuji!

David

Má očekávání jsou naplněná více než hodně. Přihlásil jsem se do kurzu, abych si připomenul cviky DNS - před 6 lety po úrazu kolene jsem docházel na cvičení k panu Kolářovi a v hlavě už mi nic nezbylo. Po vašem Kurzu DNS TERAPIE I mám pěknou řadu cviků a poloh, které mohu cvičit. Občas se mi ozve právě to rozbité koleno a někdy (1-2x do roka) bederní páteř. Věřím, že tímto cvičením se mi podaří dostat tělo do větší pohody a aby ho nic neomezovalo. Ale už teď jsem zaznamenal, že velmi dobře zvládám dlouhé stání na nohách. Při kontrolních dnech na stavbách mě velmi bolely nohy a záda. Teď zvládnu bez obtíží i několik hodin stání úplně v pohodě. Z mého pohledu je Váš kurz perfektní.


Štěpánka, 32 let

Kurz splnil moje očekávání. Pravidelné setkávání mi pomáhá k motivaci cvičit i doma, konečně jsem pochopila princip zdravého dýchání a změnu k lepšímu pozoruji, ačkoliv jsem nepřišla přímo s nějakými obtížemi. Často se během dne snažím zapojit brániční dýchání během sezení v práci, při chůzi a celkově se hlídám a snažím se správně nastavovat při různých druzích pohybu, a dává mi to smysl. Po těch pár týdnech už pozoruji, že břicho je takové kompaktnější a že některé věci, co jsem na začátku kurzu vůbec nedokázala udělat nebo zkoordinovat, se mi teď už daří, takže mám určitě v plánu nepolevit a těším se na další zlepšování. Určitě bych uvítala ještě více teorie i praxe :-D což je v tom čase asi nemožné. Jsem ráda i za doprovodné emaily a informace, které mi pomohly poskládat si celkový obrázek a rekapitulovat nově získané znalosti a dovednosti. Doufám, že se mi povede zapojit se na podzim také do pokračovacího kurzu. 


Marie, 42 let

Přišla jsem s bolestí po výhřezu ploténky, ze které se nedalo vystoupit. Běžně dostupná fyzioterapie placená přes pojišťovny měla téměř nulový efekt. Musela jsem si pomoci sama a na YouTube našla video s cvičením po výhřezu ploténky, ale jakmile jsem jeden den vynechala, bolest se vrátila. Až mi konečně kamarádka doporučila soukromou fyzioterapii, kde mi vysvětlili, že mám přeposilované pánevní dno a díky tomu se mi to v zádech "zhroutilo" a byl mi doporučen systém DNS a pak už to šlo rychle... vykoukla na mě reklama na IG na váš kurz:) Kurz předčil má očekávání, cítím se teď o mnoho lépe a můžu se hýbat tak jako dlouho ne a to i v případě, když necvičím úplně každý den, už jen díky tomu, že moje tělo chápe a zvyká si na nový způsob držení přes zpevněný střed. Prosím tedy ženy po porodu, nezaměřit se pouze na pánevní dno obecně doporučovaným cvičením (přerušované močení), můžete si ublížit - je lepší se přes dechové a posilovací techniky DNS TERAPIE zaměrit a posílit celý vnitřní střed.


Pavla, 59 let

Potřebovala jsem konečně začít něco dělat s bolestí zad a to se povedlo. Před kurzem jsem nezvládla víc jak 20 minut stání, aniž by mne nesnesitelně nebolelo v bedrech. Teď mne sice záda občas pobolívají, ale kolikrát si uvědomím až po hodině (třeba při vaření), že jsem si už dávno nemusela sednout a nic moc mne nebolí. Já se věnuji pravidelně nepravidelně jenom chůzi, teď s jarem chodím čím dál víc. A protože dřív záda bolela i při chůzi (občas jsem si musela venku někdy i na chvíli nejen sednout ale i lehnout, abych zas mohla jít dál), je to teď mnohem větší potěšení. A protože vidím ten efekt vašich cviků, tak cvičím i doma, což je u mne naprostá novinka :-) Ne sice denně, ale minimálně obden. A denně zkouším dýchání, neztrácím víru, že mi ty svaly jednou konečně naskočí :-) Zatím si je jen "vizualizuji". A díky kurzu teď chápu, co znamená " správně rovně stát, rovně sedět..." takže kdykoliv si během dne vzpomenu, zkusím si opravit držení těla, tak jak jsem se to na kurzu naučila. Dalo mi to vše dobrý pocit, že já sama mohu dostat svoje bolesti zad trochu pod kontrolu a to i přes pokročilý věk. Poznámka na závěr: jako učitelka vím, že dobrý učitel musí být pro svůj předmět "zapálený", aby mohl své nadšení sdílet s žáky a trochu je tím "nakazit". Podle mne jste Vy dobrá učitelka :-)


Daniela, 47 let

Již po absolvování prvních dvou hodin jsem věděla, že je to přesně to, co jsem hledala. Kurs předčil moje očekávání. Byl první, kdy jsem zjistila, že toto cvičení má smyl a hlavně že to funguje. Změnu pozoruji hlavně v lepším držení zad. Naučila jsem se jinak vnímat své tělo a více se soustředím na to jak dýchám, chodím, sedím. Téměř mi vymizely bolesti v oblasti lopatek, ramen a šíje. O dost se mi zmírnily bolesti v oblasti bederní páteře. Vím, že v tom chci pokračovat a věřím, že pravidelnějším cvičením přijdou ještě lepší výsledky. Na to se moc těším. Chtěla bych Vám poděkovat za úžasný přístup a vedení. Za velmi přínosné považuji videa s cvičením, zasílání e-mailů s cviky a vysvětlením, jak lidské tělo vlastně funguje.


Hana, 59 let

Nejdříve jsem měla strach, že pod vedením muže se budu cítit ve svém věku trapně, ale opak je pravdou, asi se víc snažím, jelikož další cvičenky jsou o dost let mladší, tak se nechci nechat tak nějak zahanbit. Počet účastnic a prostředí bylo naprosto vyhovující. Je super, že kurzy na sebe pěkně navazovaly. Těšila jsem se, že mi Kurz DNS TERAPIE ukáže cestu, jak správně cvičit tak, aby mi po cvičení bylo fajn a hlavně, aby mě cvičení bavilo, a ne aby to bylo jen "musíš". Je pravda, že nestíhám cvičit každý den, ale když už si najdu tu chvilku tak si to prostě "užívám". Myslela jsem si, že obtíže s klouby na rukou bude problém, jen jak se řekla "pozice kočky", ale naopak, s pomocí kostek, ale i bez nich mi to problém nedělalo, a i bederní páteř je "v pohodě". Sedavé zaměstnání nemám, jelikož práce učitelky ve školce je prostě "fičák", tak to ted, jak navštěvuji kurz, zvládám tak nějak líp... hlídám se jak stojím, jak chodím, jak dýchám - prostě myslím i na sebe a ne jen na děti.-)


Vlasta, 50 let

Kurz předčil mé očekávání. Líbilo se mi laskavé vedení lektorky, která nás postupně učila jak správně dýchat a jak provádět zdánlivě jednoduché cviky, které tvoří základní sestavu DNS. Do kurzu mě přivedla bolest kyčle a lopatky a již po prvních lekcích jsem začala vnímat pozitivní změnu. Bolest lopatky ustoupila zcela a bolest kyčle se zmírnila a věřím, že postupem času odezní. Ve cvičení chci pokračovat a těším se na další lekce v navazujícím kurzu. Pozitivně také vnímám celkové zklidnění organismu a dobrou náladu, kterou mi pravidelné (i třeba jen několikaminutové) cvičení přináší. Kromě cviků jsem získala i základní teoretické znalosti, které mi pomohly lépe pochopit, jak vše v těle spolu úzce souvisí. 

Díky absolvování kurzu jsem začala více vnímat svoje tělo v průběhu dne. Uvědomuji si stále častěji jak dýchám a jaké je nastavení mého těla při sezení, stání i chůzi. Snažím se měnit a napravovat své zažité špatné návyky, které jsem nevědomky dělala a které mi pravděpodobně bolest kyčle a lopatky způsobily (např. časté sezení s nohou přes nohu, zdvihání ramen při chůzi atd.) Při sportovních aktivitách se snažím zapojovat brániční dýchání a při jízdě na kole nebo výšlapu do kopce se již téměř nezadýchávám :-) Moc děkuji za tuto zkušenost a těším se napokračovací kurz. Kurz s dobrým pocitem doporučuji i svým známým.

Hana, 65 let

Po operaci páteře před 1,5 rokem jsem dlouho ležela a ztratila správné pohybové stereotypy, do nedávna se mi hůře chodilo, bolela mne bedra, kyčel a dýchala jsem velmi povrchně. Úplně jsem přestala s pohybovými aktivitami. Na kurz jsem se přihlásila s tím, že se "tonoucí i stébla chytá“. Nebylo to ale stéblo, ale pořádná kláda J. Nevěřila bych, že pár cviků a změna postavení těla a dýchání dokáže tolik pomoci. I když cvičení bylo relativně jednoduché, tak mne ze začátku docela bolelo tělo, které nebylo zvyklé na pohyb i páteř, která se potřebovala trochu rozvolnit. Také se mi nechtělo moc pravidelně doma cvičit… Díky Lucie, že jsi nás ale všechny všemožně podporovala a motivovala. Líbilo se mi, že jsi nám vždy provádění každého cviku a jeho benefity podrobně vysvětlila, učila nás zapojovat nové stereotypy do běžného života a důležité základy jsme každou lekci procvičovali. Také zpětná vazba na začátku každé lekce byla prospěšná. Zjistila jsem, že každodenní cvičení doma je potřeba a že mi dělá dobře. Je neuvěřitelné, že po několika lekcích mne už páteř a tělo tolik nebolí a lépe se mi dýchá. Není to samozřejmě ještě ideální, ale věřím, že to bude lepší a lepší – musím hlavně vytrvat.

Můj přístup k pohybovým aktivitám se určitě zlepšil – začala jsem více chodit a méně sedět. Mám sedavé zaměstnání – dříve jsem seděla třeba 3 hodiny v kuse u počítače a nemohla potom skoro vstát… Teď se snažím po půl hodině práci přerušit, protáhnout se, projít a prodýchat. S překvapením zjišťuji, že to pomáhá nejen tělu, ale lépe se potom i soustředím. Při pohybu se snažím jinak dýchat a zapojit znalosti z kurzu. Dokonce i manžel si všiml, že nosím více hlavu zpříma než dříve! 


Martina, 41 let

Od kurzu jsem čekala, že se mi různé znalost DNS z různých fyziterapií ucelí a lépe zažijí. Očekavaní bylo naplněno, návyky se mi změnily. Ještě chci moc ocenit e-mailovou komunikaci. Každý e-mail po lekci to tak hezky všechno urovnal, potěšil, povzbudil a naladil na další cvičení. Ta práce je na tom hodně znát. Videobonusy a veškerá teorie... vše na jedničku. 

Radek, 33 let

Rád začínám nové věci bez očekávání, jsem pak více otevřený. Objektivně můžu po 6 lekcích říct, že umím lépe vnímat svoje tělo v prostoru a hlídat si správné nastavení při cviku, což je skvělý start. Naučil jsem se potřebné cviky, které teď jen musím začlenit do pravidelného cvičení. Moc se mi líbila forma, jakou Lucie lekci vede, poměr teorie a cvičení. Krásně a srozumitelně popisuje komplexnost fungování těla a vliv správného postavení, dýchání a zapojení vnitřních svalů. Bezva jsou také materiály a videa, podle kterých můžu cvičit doma a vše si připomenout.

Leona, 45 let 

Očekávání bylo dokonale splněno :))) Do kurzu jsem šla s tím, že mne trápí pravé koleno a kyčel (kde mám nedovyvinutou kloubní hlavici), bedra a po dětech jsem se rozhodla dát do pořádku pánevní dno. Po absolvování kurzu a pravidelném cvičení mne pravá noha mne s kolenem tolik nebolí. Za vítězství beru i to, že snad víc jak po roce udělám dřep zcela dolů a co víc, zvednu se! Co se týká středu těla, tak po kurzu dokážu diastázu vědomě stáhnout k sobě! Jsem tak maximálně spokojená!

Petra, 47 let 

Kurz byl nad očekávání, perfektní přístup, zajímavá teorie a cvičení. Přivedly mně hlavně bolesti kolene při běhu. Musím uznat, že po měsíci cvičení se to hodně zlepšilo, už je mám jen minimálně a to ještě u delších vzdáleností. Každé ráno a večer cvičím 10 min, 2x do týdne si dám sestavu co jsme se učili. Během dne se prodýchávám při řízení, jako spolujezdec, v práci při sezení také. Začala jsem to zkoušet i při jízdě na kole:-)

Anežka, 38 let

Kurz se mi opravdu líbil a dokonce předčil moje očekávání. I přesto, že už několik měsíců chodím na fyzioterapii s prvky DNS, jsem až teď díky kurzu konečně pochopila souvislosti, které mi předtím unikly, např.: Ujasnila jsem si, jak vypadá a funguje bránice (to byl největší objev :)) Ujasnila jsem si, co jsou (a kde jsou) ostatní svaly "core" a proč se snažit nezapojovat při určitých cvičeních DNS hýžďové svaly. Je mi mnohem jasnější mechanika dýchání (k tomuto bylo opravdu přínosné video, které jste nám ukázali). Pochopila jsem, proč je ten vnitrobřišní tlak tak důležitý. Díky tomuto pochopení mi celá DNS metoda a cviky z mojí fyzioterapie dávají mnohem větší smysl. Teorii jste vysvětlovali velmi srozumitelně a dávkovali jste ji po částech a přiměřeně, abychom nebyli příliš zahlceni. Zároveň mám pocit, že jí bylo pro nás laiky tak akorát a zároveň žádná z informací nebyla nadbytečná. Moc se mi líbil způsob, jak danou sestavu učíte. Myslím, že ho máte dobře promyšlený. Už po sobotě jsem si ji zapamatovala a dokázala doma zreplikovat. Také oceňuju videa, která jste nám poskytli (už jsem si prošla všech 5) - dobře se mi podle nich cvičí, a navíc je tam ještě rozšíření oproti kurzu. Celkově jste vytvořili na kurzu opravdu příjemnou, neformální atmosféru, jakožto manželský pár se skvěle doplňujete. Jsem také ráda, že jsme se mohli i společně zasmát.